İstanbul Düşünme Akademisi - Mobil Logo

Bilgi Ekonomisinde Trendler Çalıştayı

İstanbul Düşünce Akademisi - Türkiye’nin Think Tank’ı

Bilgi Ekonomisinde Trendler Çalıştayı

Dünya ekonomisinde gelişmeler 1750’li yıllara kadar oldukça yavaş bir seyir izlemiştir. Buhar gücüyle çalışan makinelerin icadı, tekstil sanayi ile başlayan ve digger sektörlere yayılan büyük bir değişimin öncüsü olmuştur. Makineleşme ile üretim hacimlerşinde artış, artan üretimin tüketime yönlendirilmesi için ulaştırma, finans ve tüm alanlarda gelişimi tetiklemimiştir.

1870’lere gelindiğinde bu kez demiryollarının ortaya çıkışı, elektriğin icadı ve sonrasında içten yanmalı motorların icadı ile otomotiv ve havacılık endüstrilerinin doğuşu yeni bir sürecin habercisidir.

1980’li yılların ana unsurlarından bazıları ise bilgisayar teknolojilerinin hızla gelişmesi, internetin sivil kullanıma başlanması, cep telefonlarının ortaya çıkışı olarak özetlenebilir. 1989 ile birlikte Doğu Bloku’nun yıkılması da sınırları ortadan kaldırarak gelişimi hızlandırmıştır.

İçinde bulunduğumuz dönem ise Bilgi Ekonomilerinin öne çıkmasına tanıklık etmiştir. Yarı iletkenler, elektronik makine tezgahları, otonom araçlar, robotik ve yapay zeka, havacılık ve uzay, deniz mühendisliği, ileri demiryolu, elektrikli araba ve elektrikli araçlar, güç-enerji ekipmanları, tarım makinaları, bio ilaçlar ve tıbbi cihazlar Çin’in 2015’de açıkladığı kalkınma stratejisinin ana unsurlarıdır.

İstanbul Düşünce Akademisi olarak Ülkemizin gelecekte ilk planda ele alması gerekli sektöörlerin neler olduğu ve sahip olduğumuz avantajlar ve önümüzdeki kısıtların birlikte değerlendirilmesi amacıyla bir Çalıştay gerçekleştirilmiştir.

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi çalışmamız sonuçlarının da tartışılması sağlanan Çalıştaya 12 farklı sektörü temsilen 25? Dernek temsilcisi de katılım sağlamıştır.

Referanslar

1- İstanbul Düşünce Akademisi faaliyetleri İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın güdümlü proje desteği kapsamında desteklenmektedir.

2- Bu web sitesi, İstanbul Kalkınma Ajansının desteklediği “İstanbul Düşünce Akademisi” projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk İstanbul Düşünce Akademisi’ne ait olup İSTKA ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamaktadır.

İstanbul Düşünce Akademisi - Logo

2017 Yılı Nisan ayında kurulan İstanbul Düşünce Akademisi (İDA), bilginin ticarileştirilmesi amacıyla iş ve yatırım fırsatları hakkında doğru ve nitelikli piyasa analizi vermek temel hedefiyle yola çıkmış ve bu amaç doğrultusunda en önemli paydaşlarından biri olan İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ile proje bazlı sözleşme imzalanmıştır.

İletişim Bilgileri

0 (212) 455 47 57
0 (212) 455 47 57
Hobyar Mah., Reşadiye Cd. 7/9, 34112 Eminönü, Fatih / İSTANBUL
info@istda.org

© 2018 - Kurumsal Web Tasarım Alys WEB. Tüm Hakları Saklıdır.